1. lépés: a magok

Miért neveljük magról?

Szóval hogy is kezdjünk neki a Pisztácia business-nek? A gyümölcsfákat – a pisztáciát is – többnyire oltással szaporítják. Ezáltal egy valamelyest új növény jön létre. Kellő szakértelemmel ez hasznunkra válhat, a fa  ellenállóbbá is válhat a fagyokra, károkozókra.  Ehhez azonban szükségünk lenne egy meglévő fára. Ezért ezt az utat hamar el is vetettem.

Szerencsés esetben találhatunk konténeres pisztácia csemetéket kertészetben. Viszont ezek egy részt rendkívül ritkák, másrészt az áruk is elég borsos. Az előbbieken túl, pedig ez egy olyan növény aminek gondozásáról alig van magyar nyelvű szakirodalom, tehát simán kipusztulhat. És mégiscsak roszabb egy már élő növényt tönkre tenni, mint megpróbálni egy növényt magról felnevelni.

Honnan lehet magot szerezni?

Pisztácia magok

Nem találtam túl sok információt a pisztáciafa felneveléséről. Néhány fórumon esik pár szó próbálkozásokról, de többnyire inkább arról regéltek, hogy mennyire nehéz hozzájutni friss magokhoz. Majd, hogy akik próbálkoztak, igazából azoknak sem sikerült kicsízáztatni, ezért próbálkozz inkább más növényekkel…  Nos végül arra jutottam, hogy rendelek az ebay-en, hiszen ott aztán minden kapható.

Pistacia Vera illetve Pistachio Seeds szavakra egész komoly találati listát ad az ebay. A magokat csomagonként lehet rendelni 8, 16, 32 darabos kiszerelésben. Egyébiránt a későbbiekben utána olvastam és a magok csírázási rátája 10% körül van, tehát érdemes inkább a 16-os csomagot választani. (ugyanis ne felejstük el két laki növény révén, két különböző nemű fára lenne szükségünk).

Végül választásom erre a hirdetőre esett:  link.  16 mag ára kb. 2000 Ft. Emberünk lelkiismeretesnek tűnt. A magok nagyjából másfél hét alatt ideértek. Küldött képet, mikor postára adta a magokat, és mikor megérkezett a portéka, még egy angol nyelvű leírást is találtam a csomagban. Ez egy rövid összefoglalást tartalmazott a pisztáciafáról illetve annak felneveléséről. Végül is minden infó jól jött!

You may also like...